Mutlu Olmanın 6 Formülü

Dünya’da her zaman mutluluk yoktur.

Dünya’da her zaman mutluluk yoktur. Tıpkı her zaman hüzün olmadığı gibi. Belli olaylar yaşarız ve bunun sonucunda net bir güzellik veya kötülük karşımıza çıkmaz. Belli miktarda değiştirilebilir bir iyilik veya kötülük çıkar. Örneğin zamanında yaptığınız bir hata size acı verebilir. Bunu düşünerek mevcut acınızı arttırır, artık üzerine düşünmeyi bırakarak da acınızı azaltırsınız. Bu nedenle mutlu olmak için birkaç yardımcı tavsiye işinize yarayıp size yarar sağlayabilir. Bizim sizler için derlediğimiz 6 öneri:

1) Geçmiş Geçmişte Kaldı

Geçmişin pişmanlığı yakanı hala bırakmamış olabilir. Hala acı çekiyor olabilirsin. Birçok hatana bakıp üzülebilirsin. Fakat Allah’tan sadece kafirler umudunu keser. Allah’tan umudunu kesiyorsan dinden uzaklaşabilir hatta çıkabilirsin maazallah. O yüzden tüm dünyayı kaplayacak kadar da hatan olsa, günahın olsa eğer bu yazılanları okuyorsan hala bir dönüş şansın var demektir. Çünkü henüz ölmemişsindir. Çok geç olmadan Allah’a yalvar ve affını iste.

Annenin hiç sevmeyeceği bir kötülük yapsan ve annen karşına çıksa yine seni affedip şefkatli sinesine almaz mı? Annene ve bütün annelere verilen o şefkat ve merhametin toplamı Allah’ın rahmetine kıyasla denizde damlayı bırak evrende atom bile etmiyor. Allah Gafur’dur, Afuvv’dur. Geçmişi geçmişte bırak ve geleceğin de sahibi olan Allah’a sığın.

2) Kendini Başkaları ile Kıyaslama

Çünkü sen onlar değilsin ve olmana da gerek yok. Allah seni olabileceğin en güzel ve en hayırla biçimde yaratıp öyle de yaşatmış. Sen var olduğun her şeyinle yaratılmışlar arasında teksin ve özelsin. İstersen ikiz kardeşin bile olsun bedenindeki parmak izinden ruhuna kadar Allah’ın bizzat yaşattığı ve ilgilendiği kulusun.

Bulunduğun duruma şükret. Faydasız kıyaslar yaparak, yakınıp mutluluğunu hiç etme. Başkasının şu an yaptığını belki sen 5 yıl sonra yapacaksındır ve senin için hayırlısı budur. Belki hiç yapmayacaksındır. İnsan bilmez, insanı yaratan Allah bilir.

3) Hemen Vazgeçme

İşini aceleye getirmeye çalışıp, başaramayınca vazgeçme. Her şeyin bir zamanı var. Sen de o zamanı bekle. En büyük mükafatlar en büyük yolların aşılmasını ister. Kolaylık başarıyı getirseydi herkes başarır kimse uğraşmazdı. Demek ki kural zor olanda. Zorlanıyorsan doğru gidiyorsun demek değil midir? En basitinden birisini beklerken bile sabret ve beklemekten hemen vazgeçme. Üzerine düşen tüm görevleri hakkıyla yerine getirip getirmediğinden emin ol.

“Mesela, mühim bir netice için birisini hırsla beklersin. ‘Aman gelmedi, aman gelmedi.’ deyip, en nihayet hırs senin sabrını tüketip kalkar gidersin. Bir dakika sonra o ada gelir fakat beklediğin o mühim netice bozulur.”

4) Defalarca Dene

Madem güzel bir sonuç elde etmek istiyorsun. O zaman zor sürece de katlanman ve karşına çıkacak engellere dayanman lazım. Aksi takdirde, her işinde ümitsizliğe düşerek olduğun yerde kalmaya devam edeceksindir. Taşı delen suyun gücü değil devamlılığındadır. Ampulün günümüzdeki halini alması Edison’un yaptığı 2000. deneyde değil ondan önceki 1999 başarısızlığından aldığı derslerdedir. Sen de her seferinde dene. Ve başarısız olursan, bir önceki denemenin dersini bir sonraki denemene basamak olarak kullan.

5) Hayır Demeyi Öğren

Sadece çevrene ve arkadaşlarına da değil. Başta kendine, arzu ve isteklerine, tembellik ve üşengeçliğine de hayır demeyi bil. Biraz zor bir şeyle karşılaştığında, nefsinin sana sinsice verdiği “Bırak, yapma, yorma kendini!” telkinlerine “Hayır!” de. Sadece yönlendirmelerine değil bu tarz vazgeçirici durumlarda da doğru olan yolun lehine “Hayır!” diyerek çizgini koru. İleride pişman olacağın şeyler yapmamak için “Hayır!” de!

6) Her zaman Mutlu Olamayacağını Bil

Dünya bir imtihan yeri ve haliyle sen de o imtihanlardan sıyrılamayacaksın. Allah’ın en sevdiği kulu Peygamber Efendimiz dahi (s.a.v.) bunca zor imtihanlara tabi tutulduysa, zorlandıysa ve üzüldüyse; bizim bunlardan hissesiz kalmamız söz konusu bile değil. Ayrıca ilk başta dediğimiz gibi acının oranını değiştirme imkanımız var. Verilen musibetlerin, Allah ile yakınlığımızı arttırdığını hatırlayıp şükretmek bile insanı hasta yatağında mutlu edebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir