Ben Zaten Biliyorum

Üniversitede tarih bölümünü okuyan ve derslerinde oldukça bașarılı olduğundan dolayı herkes tarafından parmakla gösterilen bir öğrencisin. Bir sınavda öğretmen herkese kağıtları dağıtıyor. Çoğu öğrenci canla bașla çalışırken, sen birçok sorunun cevabını bilmene rağmen hiçbir șey yapmıyorsun.

Sınav bitince kağıtları toplayan öğretmen senin önündeki bomboș kağıdı görünce “Neden soruları cevaplamadın?” diye sorduğunda, sende “Hocam, ben hepsini biliyorum ama çizmedim. Çünkü gerek yok.” desen sınavdan sıfır almana engel olur mu? Senden bildiklerini kalemin ile oraya aktarman istendi. Ama maalesef sen bunları yapmadın.

İște hayatın çoğu sahnesinde aynen böyleyiz. Bilgi olarak bildiklerimizin yalnız bașına bizi kurtaracağını zannediyoruz. Fakat gerçek șu ki, sadece bilmek yetmiyor. Mesela; namaz nasıl kılınır, dinizimizce ne helaldir ve ne haramdır gibi soruların cevaplarını hemen herkes biliyor.

Peki namazın nasıl kılınacağını bilmen yeterli mi? Namazı kılmadıktan veya helal-harama dikkat etmedikten sonra onları bilmen beș para eder mi?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir