Kurban bayramında neler yapılmalıdır?

Kurban bayramı Zilhicce’nin 10. gününden 13. gününe kadar olan, yüce Allah’tan gelen rahmetlerden bir tanesidir. Bir önceki günü Arefe günü olan Kurban bayramı aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac ibadetlerini ifa ettikleri vakittir.
Kurban bayramı, bayram namazı ile başlar. Sonraları kurban kesme işleri başlanır.
Hz. Peygamber (s.a.v.), kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir.
Bu sayede müslümanlar arası yardımlaşma artar maddi farklar azalır. Hem ahiretimizi güzelleştiren bu ibadet dünya hayatımızı da çiçekleri açmış bahçeler gibi güzelleştirir.
Sonra bayram kıyafetleri giyilir ve büyükler, akrabalar ziyaret edilir. Küçükler büyüklerinin ellerini öper. Büyükler de küçüklere bayram harçlığı ve şekerleme vererek onları sevindirir.
Bu da akrabalar arası bağları sağlamlaştırdığı gibi küçüklerin de kalbinde bayramlara karşı bir sevgi oluşmasını sağlar.
Aynı zamanda mezarlar da ziyaret edilip ölmeyen ölüm hatırlanır, ölmüşlere dua edilir.
Hem insan ölümü hatırlamış olur hem de bir ölünün arkasından yapılabilecek en güzel şey yani ona dua etmek de gerçekleştirilmiş olur.
Kurban Bayramında okuyabileceğiniz dualar şöyle;
Ey rahmeti ile bütün varlığı, bütün kâinatı kuşatan Rahman ve Rahim olan Allah’ımŞu mübarek Bayram sabahında huzuruna geldik. Lâyıkı veçhile kul olamayışımızın mahcubiyeti içinde divanına durduk. Şükrümüzü hakkıyla eda edemeyişimizin bilinci içindeyiz. Bizi huzuruna kabul buyur, dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah’ım!
Ya Rabbi!
Kıldığımız namazları, “Kurban Bayramı günlerinde senin katında en sevimli amelimiz olan kurbanlarımızı”, okuduğumuz Kur’anları, indirdiğimiz hatm-i şerifleri, yaptığımız zikirleri, tesbihatı, dua ve niyazları, va’z-u nasihatleri, hasılı bütün ibadet ve taatlerimizi, hayır ve hasenatımızı, şu Bayram günü hürmetine en güzel şekliyle kabul eyle Allah’ım!
Allah hepimize hayırlısı ile bir bayram geçirmeyi ve günahlarımızdan affolunmayı nasip eylesin. Bayramınız mübarek olsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir