Telefonu Elinden Bırakmıyor

Çocuğunun veya kardeşinin telefon, tablet bağımlısı olmasından şikayetçiysen mutlaka oku!

Eğer siz de elinden telefonu düşürmeyen, eline geçen boş vaktini hemen telefon vs. teknolojik cihazlarla meşgul olarak ziyan eden biriyseniz; evinizdeki çocuğunuz veya kardeşinizin de böyle yapmasına pek şaşırmayın. Çünkü
onlar siz büyüklerinden ne görürse onu yapacaktır.


Eğer sizde elinden telefonu düşürmeyen, eline geçen boş vaktini hemen telefon vs. teknolojik cihazlarla meşgul olarak ziyan eden biriyseniz; evinizdeki çocuğunuz veya kardeşinizin de böyle yapmasına pek şaşırmayın. Çünkü
onlar siz büyüklerinden ne görürse onu yapacaktır.

Bu tür durumlarda aile bireylerinin yaşayışlarıyla çocuklara örnek olmaları gerekiyor. Çünkü kendileri yapmadıkları bir şeyi çocuklarına söylemelerinin büyük ihtimalle tesiri olmayacaktır. Bediüzzaman Hazretlerinin dediği gibi: “Nefsini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez.” (Sözler, Rislale-i Nur)

Bir çocuğu anlamanın en iyi yollarından biri de onunla birlikte oyun oynamak, ona zaman ayırmaktır. Kendini değerli ve anlaşılır hisseden bir çocuk, tablet veya telefonla vakit geçirmek yerine ailesiyle zaman geçirmeyi tercih edecektir.

Biri, İbn Haldun’a sordu: “Çocuklarımızı nasıl terbiye edelim?” İbn Haldun dedi ki: “Çocuklarınızı terbiye etmeye çalışmayın. Zaten size benzeyeceklerdir. Kendinizi terbiye edin yeter”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir